Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

WORD - Siedlce

Informacja ogólna:
sekretariat@word.siedlce.pl
25 633 33 87
Kontrast
Czcionka
A
A
A
Word Siedlce

Witamy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Siedlcach

i zapraszamy do zapoznania się z Naszą ofertą

01.06.2021 r.

WORD PRZYPOMINA !!!

                                                      Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach przypomina!!!

 

Od dzisiaj, tj. 1 czerwca 2021r ważne zmiany dla kierowców i pieszych. Ustawodawca zwiększa bezpieczeństwo pieszych, ale nakłada też  na nich dodatkowe ograniczenia, wprowadza też koniec jazdy na zderzaku, szczególnie na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

 

                                                                                                                            

 

W roku 2021 jest to kolejna już zmiana przepisów ruchu drogowego. 20 maja weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego, które w jednoznaczny sposób regulują zasady między innymi korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Jest to bardzo ważna zmiana, ponieważ w dużej mierze dotyczy naszych dzieci, których świadomość dotycząca niebezpieczeństw na drodze nie jest jeszcze do końca ukształtowana.

Wszystkie  te zmiany mają na celu poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym które pomimo wysiłku wielu ludzi i instytucji wciąż jest dalekie od oczekiwań.

 

                                                                                Poniżej najważniejsze zmiany.

 

                                                                                                                                                        Podstawa prawna,

 

  Poz. 463 Ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym

 

  • Zostaje ujednolicona dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia czy nocy i wynosi 50km/h, chyba że znaki stanowią inaczej
                                                                                                                            
  • Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność
  • Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem
  • Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju
  • Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia podczas wchodzenia  lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

                                                                                                                              

 

  • Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania. Np: kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m.

                                                                                                                            

 

  • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazć na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego  i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się  na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście
  • Kierujący tramwajem, zbliżając się do pzejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczegolną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nnie narazić na bezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującego się na tym prejściu.

Pamiętajmy, że przedstawione powyżej zmiany przepisów tylko doprecyzowują obowiązujące wszystkich kierowców i pieszych przepicy ruchu drogowego.

Najważniejszym przpisem i tak pozostanie  nasz zdrowy rozsądek, przewidywalność oraz troska o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

 

PIESZY W RELACJI Z POJAZDEM JEST CAŁKOWICIE BEZBRONNY, I MUSIMY TO SOBIE WRESZCIE WSZYSCY UŚWIADOMIĆ. PAMIĘTAJMY TEŻ, ŻE NASZE ROLE NA DRODZE SĄ WYMIENNE, BO DZIŚ JESTEŚMY KIEROWCĄ, A ZA CHWILĘ JESTEŚMY PIESZYMI