W dniach 26-28 września 2020 Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego byli organizatorami kolejnej już edycji szkolenia, dotyczącego doskonalenia techniki jazdy na Torze Modlin. Uczestnikami szkolenia były dwie grupy kierowców, odpowiednio18-24 lata, oraz kierowcy powyżej 55 roku życia.

Szkolenie zostało podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwsza część teoretyczna, to spotkanie z instruktorami z Toru Modlin oraz z psychologiem transportu, którzy omawiali wiele zagadnień dotyczących bezpiecznego prowadzenia samochodu. Uczestnikom kursu zostały przypomniane między innymi zagadnienia dotyczące skutków jazdy po alkoholu, czy lekach po których nasza sprawność jest bardzo ograniczona. Wszyscy mieli możliwość zapoznania się ze sposobami radzenia sobie ze stresem i innymi sytuacjami jakie mają miejsce na drodze podczas prowadzenia samochodu.

Po raz pierwszy uczestnikiem takiego szkolenia była osoba, która na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim. Musimy pamiętać, że uczestnikami ruchu drogowego są również osoby niepełnosprawne, które bardzo często zaskakują nas swoją sprawnością w prowadzeniu samochodu.

W części drugiej uczestnicy pod okiem instruktorów, którzy na co dzień są kierowcami rajdowymi mieli możliwość podniesienia swoich umiejętności i przećwiczenia niebezpiecznych manewrów, które mogą przydarzyć się każdemu z nas na drodze. Kierowcy ćwiczyli hamowanie awaryjne, wyprowadzanie samochodu z poślizgu, radzenie sobie z nad i podsterownością, oraz uczyli się jakie skutki i zagrożenia niesie za sobą rozmowa telefoniczna podczas jazdy.

Coraz częściej słyszymy o tragicznych wypadkach z udziałem pieszych i rowerzystów. Te szkolenia mają pomóc zarówno starszym, jak i młodszym kierowcom w wyćwiczeniu tzw. dobrych nawyków. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej na specjalnie do tego przygotowanym torze – podkreśla dyrektor WORD-u w Siedlcach Dariusz Napiórkowski.