Kolejna odsłona akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Tym razem zestawy odblasków rozdawane były w szkole w Grębkowie.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grębkowie, w skład którego wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum leży w pobliżu trasy biegnącej z Węgrowa w kierunku Warszawy. Z uwagi na dość ruchliwy odcinek duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.  Temat właściwego zachowania się na drodze został poruszony także w piątek, 25 marca.

Aby było bezpiecznie

W zajęciach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach udział wzięły dzieci z klas podstawowych i gimnazjum. W szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa mieli także swój udział węgrowscy policjanci i strażacy. Za kilkugodzinne szkolenie młodego pokolenia w gminie Grębków podziękował organizatorom spotkania wójt Bogdan Doliński. – Każda inicjatywa, która ma na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży, jak wiele zagrożeń niesie ze sobą droga do szkoły czy domu jest bardzo cenna i godna pochwały. Cieszę się, że nasza placówka została wytypowana do tego typu akcji i mam nadzieję, że to nie ostatnia nasza przygoda. Czas nie był stracony, dzieci na pewną wyniosą z tego wiele korzyści – mówił podczas podsumowania gospodarz gminy.

W celu przybliżenia i uporządkowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa spotkanie podzielono na trzy panele. Zadaniem strażaków było przeprowadzenie warsztatów z pierwszej pomocy. Panel drugi odbył się pod czujnym okiem policji. Podczas zajęć można było obejrzeć film „… tak, chcę być bezpieczny”. Na panelu trzecim mogli się sprawdzić wszyscy miłośnicy jazdy rowerowej. Tą część nadzorowali pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach. Uczniowie klas podstawowych i gimnazjaliści musieli pokonać slalom, przejechać z przeszkodą od punktu A do punktu B oraz zmierzyć się z równoważnią i tzw. rynną. Niektórzy mieli też szanse „pojeździć” na stymulatorze skutera.

Gościem grębkowskiego społeczeństwa był również Jacek Kobyliński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach. – Jesteśmy na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o liczbę pieszych zabitych w wypadkach, a przecież każdy powinien czuć się bezpiecznie. Po każdym takim wypadku policja prowadzi śledztwo. Okazuje się, że najczęstszą przyczyną wypadków jest to, że kierowcy po zmroku po prostu nie widzą pieszych – argumentował dyrektor.

Dyrektor Kobyliński zainscenizował też krótką scenkę z udziałem uczniów, podczas której udowodnił, że w przypadku braku odblasków czy jasnych części w ubraniu, człowiek na drodze jest widoczny z odległości 30 metrów. Natomiast, gdy posiada odblask droga widoczności wydłuża się nawet do 70 metrów, co daje znacznie więcej szans na przeżycie w przypadku wypadku. Poprosił też uczniów, aby otrzymane zestawy odblaskowe nie leżały w szufladach, tylko zostały przyczepione do rowerów i kurtek.

Dobry start, lepsza przyszłość

Kilka słów dodał też komendant powiatowy węgrowskiej policji Andrzej Styrczula. – Dzięki takim akcjom jak ta, będziecie wchodzić w dorosłe życie z dobrymi nawykami. Zabawa jest najlepszą drogą do nauki, zapamiętajcie więc te wszystkie mądre rzeczy, bo warto. Nie bójcie się w swoim otoczeniu także zwracać uwagi na rzeczy, które w bezpieczeństwie drogowym są złe. Jeśli zagrożenia stwarzają wasi koledzy, rówieśnicy czy nawet osoby starsze, trzeba mówić, że jest to niebezpieczne i tak się nie robi. Wy macie już odpowiednią wiedzę, teraz się nią dzielcie – argumentował komendant.

Słów zadowolenia ze zorganizowanej akcji nie kryła również Grażyna Sawicka, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie. Pani dyrektor przyznaje, że na szczęście do tej pory w drodze do szkoły czy powrotu z niej nie wydarzył się żaden wypadek, nie oznacza to jednak, że temat bezpieczeństwa jest pomijany. – Nasi nauczyciele ciągle przypominają o zasadach właściwego zachowania na drodze. Dość poważnie wyglądają u nas przygotowania do egzaminu do karty rowerowej. Wiadomości te utrwalają także strażacy i policja, którzy co jakiś czas prowadzą u nas specjalne zajęcia. Mieliśmy także organizowane lekcje z pierwszej pomocy medycznej. I choć nasi uczniowie w większości dojeżdżają do placówki autobusem szkolnym, właściwe zachowania na drodze ciągle są powtarzane. To wszystko powoduje, że jest u nas bezpiecznie – podkreśla dyrektor.

W ramach kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” wszyscy uczniowie otrzymali zestaw elementów odblaskowych – dwie opaski odblaskowe i dwa breloczki.

AKOR

Foto- Zwieńczeniem piątkowego spotkania było wspólne zdjęcie z organizatorami kampanii