Ponad 250 uczniów klas czwartych, piątych i szóstych Zespołu Szkół nr 1 w Siedlcach wzięło udział w akcji "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". Jej pomysłodawcami są Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Wojewódzki Ośrodek Ruchu drogowego w Siedlcach. Przy organizacji współpracują również komendy policji i straży pożarnej.

 Siedlecka szkoła była szóstą w tym roku, w której przeprowadzono akcję. 

- Docieramy do placówek, które są położone przy ruchliwych trasach - mówi Marek Kordecki, wicedyrektor siedleckiego WORD. 

Uczniowie najpierw oglądają film na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, a później spotykają się z policjantem. Dowiadują się m.in. o tym, że nocą lub w pochmurne dni bez odblasków sa widziani przez kierowców z odległości maksimum 30 metrów. Jeśli jednak maja przy sobie element odblaskowy, ta odległość wydłuża się do 150 metrów. 

 w Siedlcach organizowano również pokazy udzielania pierwszej pomocy. Prowadzili je strażacy z miejscowej komenty. Każdy z uczniów mógł sprawdzić swoje umiejętności na fantomie. Kolejnym etapem było pokonanie toru przeszkód na rowerze. Tu ćwiczy się: koncentrację, zręczność i równowagę. Na koniec wszyscy dostali zestawy odblaskowe. W pakiecie jest ich tyle, że wystarczy dla rodzeństwa i członków rodziny - dodaje Marek Kordecki. Szczególnie na terenach wiejskich widzimy już, że uczniowie korzystają z kamizelek. Gdy przyjeżdżamy na miejsce, często witają nas w takich strojach. I to nie są kamizelki założone na pokaz, widać, że są przez uczniów używane. 

 Pomysłodawcom akcji zależy na tym, by trafić z nią do jak najmłodszych odbiorców. Chcemy w nich wyrobić nawyk noszenia elementów odblaskowych - komentuje M. Kordecki. Jeśli będą je nosić od najmłodszych lat, będzie to dla nich naturalną rzeczą, której nie trzeba się wstydzić. 

 Już w styczniu rozpocznie się kolejny etap akcji. Będzie ona prowadzona m.in. w szkołach w: Sterdyni, Zbuczynie, Starej Kornicy, Repkach, Grębkowie, Suchożebrach, Trojanowie i w Siedlcach.