„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” w Ostrówku

Zimą piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na wypadki drogowe. Deszcz, śnieg i szybko zapadający zmrok to tylko nieliczne zagrożenia, które utrudniają drogę do domu czy szkoły. Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych mieszkańców Mazowsza, samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego przygotował kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". W trakcie spotkań uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów  poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach po zmroku oraz dowiedzą się, jak udzielić pierwszej pomocy.

W miniony czwartek 8 grudnia organizatorzy akcji zawitali do Zespołu Szkół w Ostrówku w gminie Łochów. W programie „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” wzięło udział 148 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej i I-II gimnazjum. Młodzież próbowała swoich sił na rowerowym torze przeszkód przygotowanym przez Marka Kordeckiego i Jerzego Chmielińskiego z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, obejrzała film „…tak, chcę być bezpieczny”, o którym potem można było porozmawiać z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie. Zainteresowaniem cieszyła się lekcja udzielania pierwszej pomocy, którą poprowadzili druhowie z Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie.

Z akcji zadowolona jest dyrektor Zespołu Szkół w Ostrówku, Marzanna Dobrzańska. – Od września w naszej szkole realizujemy ministerialny program „Bezpieczna plus”, tak więc ta akcja jest uzupełnieniem tego, co robimy. O bezpieczeństwie nigdy za dużo. Trzeba o tym mówić i przyzwyczajać dzieci do noszenia odblasków – mówi pani dyrektor.

- W tym programie chodzi o to, żeby poprzez zabawę wpoić młodzieży wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego poruszania się po drogach – mówi wicedyrektor siedleckiego WORD Marek Kordecki. – Dla nas najważniejsze jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej odblasków. Wszystkie badania wskazują, że pieszy poruszający się po zmroku bez elementu odblaskowego na ubraniu jest widoczny dla kierowcy dopiero z 20-30 metrów. Gdy ma choćby jeden odblask na ubraniu, ten dystans wydłuża się do 150 metrów. W takiej sytuacji kierowca ma czas, aby zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Kampania ma na celu zachęcenie do noszenia odblasków nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorosły. Mamy nadzieję, że właśnie poprzez dzieci dotrzemy z tym również do ich rodziców i dziadków – dodaje Mateusz Rokicki z Biura Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.

Zdaniem Dariusza Napiórkowskiego, dyrektora siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego, noszenie odblasków staje się powoli normą. – Widzę jeżdżąc samochodem, że coraz więcej dzieci jak i dorosłych ma na sobie elementy odblaskowe. Tak więc akcja przynosi efekty. Jednak cały czas trzeba uświadamiać ludzi, że noszenie odblasków to dobry nawyk, który może nas jako pieszych uchronić przed śmiercią, albo kalectwem. Odblaski na ubraniu to już nie obciach, a konieczność, bo wymuszają to nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale i zdrowy rozsądek – mówi Dariusz Napiórkowski.

Uczniów z Ostrówka odwiedziła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, która wręczyła każdemu z uczestników akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” zestaw elementów odblaskowych. (sej)