16 listopada w Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie gościli strażacy, policjanci oraz instruktorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach. Uczyli dzieci zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz udzielania pierwszej pomocy. Szkoła, jako jedna z pierwszych w subregionie siedleckim, wzięła udział w kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, organizowanej corocznie przez samorząd województwa mazowieckiego i ośrodki WORD z Mazowsza.

– Celem kampanii jest promowanie elementów odblaskowych – mówią organizatorzy. – Chcemy pokazać, że ich noszenie może uratować czyjeś życie. W akcji wzięło udział 301 uczniów klas IV-VI. Pracownicy  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach przygotowali dla nich m.in. rowerowy tor przeszkód. Był on sporym wyzwaniem.

– Najpierw myślałem, że to bułka z masłem. Potem, gdy zmierzyłem się z przeszkodami, ogarnął mnie strach. Musiałem bardzo się skupić, aby nie popełnić żadnego błędu – powiedział nam 12-letni Piotrek.

– Dla mnie była to doskonała zabawa – dodała 11-letnia Ania.

– Mogliśmy pośmiać się z siebie, a jednocześnie czegoś pożytecznego nauczyć. Szkoda, że takie zajęcia nie odbywają się częściej.

Wielu uczniów spróbowało swoich sił także w symulatorach jazdy motorowerem. Każdy mógł wybrać pojazd i trasę.

– Przekonałem się, że prowadzenie pojazdu to nie lada wyzwanie – przyznał Piotrek. – Na szczęście

popełniłem niewiele błędów. Było to możliwe dopiero po skoncentrowaniu się i skupieniu całej uwagi na drodze. Teraz już wiem, że wsiadając za kółko trzeba być opanowanym i przede wszystkim cierpliwym.

Dużym powodzeniem cieszyły się także zajęcia ze strażakami z garwolińskiej PSP, którzy w sali gimnastycznej zaprezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy. Niektórzy uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił, ćwicząc na fantomach. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zaprezentowali natomiast film „Tak, chcę być bezpieczny”, mówili o zagrożeniach na drodze i w internecie oraz jak się przed nimi uchronić. Dużą uwagę poświęcono odblaskom. Policjanci mówili, że każdego roku na drogach w Polsce dochodzi do kilkunastu tysięcy wypadków z udziałem pieszych. Podkreślali, że mając przy sobie element odblaskowy jesteśmy widoczni i przede wszystkim bezpieczni. Zajęcia trwały kilka godzin. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał drobny upominek – oczywiście zestaw elementów odblaskowych.

 (KW)