O tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, 28 kwietnia dowiedzieli się uczniowie Zespołu Szkół w Trojanowie. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” prowadzonej przez samorząd Mazowsza przy udziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, garwolińskiej policji i straży.

Była to pierwsza w tym roku tak duża akcja profilaktyczna dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym w powiecie garwolińskim, a uczestniczyło w niej około 200 uczniów.

Istotą kampanii jest przyjazna i atrakcyjna dla uczniów forma zajęć. Dzieci i młodzież uczą się bezpiecznego zachowania na drodze, a na uczestników czeka wiele atrakcji. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak zachować się w razie wypadku, czy metodach udzielenia pierwszej pomocy rannemu koledze. Zagadnienia te omawiali z młodymi ludźmi przedstawiciele policji, straży pożarnej i WORD. Na miejsce przeprowadzenia tej akcji wybrano Zespół Szkół w Trojanowie, ponieważ placówka zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie dróg o dużym natężeniu ruchu.  - Cała kampania w zasadzie nasilona jest na wyposażenie roweru i rowerzysty, że musi być odpowiednio ubrany, nosić kask, światła. Podczas paneli poruszane są też  zagrożenia życia codziennego i zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej- powiedział Mateusz Rokicki z Urzędu Marszałkowskiego. - To dla nas wielka lekcja bezpieczeństwa, pokazuje dzieciom jak poruszać się na drogach publicznych, jak zachować bezpieczeństwo. Mimo, że sami poruszamy na godzinach wychowawczych, na różnych zajęciach edukacyjnych problem bezpiecznego poruszania się po trasach publicznych, to taka akcja wpłynie na typowe zwiększenie bezpieczeństwa- dodał Piotr Osmólski, dyrektor ZS w Trojanowie. - Tego typu imprezy są bardzo dla nas pomocne, z tego względu, że jak obserwujemy, we wszystkich badaniach, jeżeli dzieci i młodzież od małego są nauczone bezpiecznej jazdy, czy zachowania na drodze, to to wniosą w swoje dorosłe życie i następnie przekazują innym- zauważa Marek Kordecki, zastępca dyrektora WORD w Siedlcach. - Z punktu widzenia policji,to inicjatywy takie są bardzo potrzebne, a przede wszystkim z korzyścią wpływają na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży- artykułuje mł. insp. Iwona Czarnocka, komendant powiatowa policji w Garwolinie. - Szkoła w Trojanowie leży przy bardzo ruchliwej trasie krajowej nr 17 i przy drodze powiatowej relacji Trojanów- Kłoczew,także akcje są potrzebne z tego względu, że mamy coraz mniej zdarzeń. Nie przypominam sobie, by w zeszłym roku, czy w latach poprzednich doszło tutaj do jakichś zdarzeń z udziałem dzieci- mówi Stanisław Kostyra, wójt gminy Trojanów. - Jestem przeciwny akcjom, jestem zwolennikiem stałej, systematycznej pracy, rozplanowania tego na teren całego powiatu garwolińskiego. I jeżeli już wchodzimy w działania, to wchodzimy w działania we wszystkich szkołach...- spuentował Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego.

Uczniowie mieli okazję spotkać się z kierowcą rajdowym i siąść za kierownicą auta wyścigowego, sprawdzić swoje umiejętności na symulatorach, obejrzeć film i spróbować sił na specjalnym torze rowerowym. W nagrodę wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali zestawy elementów odblaskowych.

Relacja Waldemara Jaronia