By kierowcy was widzieli

KAMPANIA SPOŁECZNA JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY

Tym razem gospodarzem akcji realizowanej w kilkuset placówkach na Mazowszu był Zespół Szkół w Repkach. 150 uczniów dostało zestawy odblasków, wzięło też udział w zajęciach poświęconych różnym aspektom bezpieczeństwa.

 

Kampania społeczna ,,Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” organizowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz policją i strażą pożarną. W placówkach, które zostały nią objęte uczniowie biorą udział w trzech panelach promujących bezpieczeństwo. Strażacy prowadzą zajęcia dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. WORD stawia na praktykę i przygotowuje tor rowerowy, na którym uczniowie mogą sprawdzić swoje umiejętności oraz oddaje im do ćwiczeń symulator jazdy motorowerem. Policjanci z kolei prezentują film profilaktyczny i omawiają istotne dla młodych ludzi zagadnienia związane z zagrożeniami, jakie mogą ich dotknąć..

Jest nad czym pracować…

Wybór Zespołu Szkół w Repkach do udziału w kampanii nie był przypadkowy, istotne znaczenie miały dwa elementy. Po pierwsze, przez miejscowość przebiega ruchliwa droga krajowa nr 62, po drugie - większość uczniów z placówki dojeżdża do szkoły. W uroczystej inauguracji spotkania udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, dyrektor WORD w Siedlcach Jacek Kobyliński z zastępcą Markiem Kordeckim, zastępca wójta gminy Repki Iwona Wasilewska i komendant powiatowy policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesław Nasiłowski.

- Dla nas dorosłych wy i wasze bezpieczeństwo jest ważne. Robimy wszystko, co możliwe, by uczulić was na czyhające zagrożenia i temu właśnie służy dzisiejsza akcja - mówiła do uczniów wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. - Nie byłoby jej, gdyby nie pomoc policji, strażaków i WORD w Siedlcach, należą się im brawa i podziękowania. Często jeżdżę po zmroku samochodem i widzę, że człowiek bez elementów odblaskowych nie jest widoczny. Dlatego rozdamy dziś wam odblaski, a wy pamiętajcie, żeby je nosić. One nie są obciachem, one mogą uratować wam zdrowie i życie.

- Chciałbym dziś przypomnieć, że Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę wypadków z udziałem pieszych. Jesteśmy tu niechlubnym liderem. W dodatku połowa pieszych ginie na przejściach. Kierowcy tłumaczą się, że tych pieszych nie zauważyli. Dziś wręczamy wam odblaski po to, żeby kierowcy was widzieli - dodał Jacek Kobyliński, dyrektor WORD w Siedlcach

 

Z policją i strażakami

Dyrektor Zespołu Szkół w Repkach Urszula Sosna podkreśla, że w placówce, w której większość uczniów codziennie dojeżdża na lekcje lub idzie wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej, zagadnienia związane z ich bezpieczeństwem muszą być priorytetem. Szkołę w tym zadaniu wspiera samorząd gminy Repki, ale ważną rolę w edukacji na rzecz bezpieczeństwa odgrywają też policjanci i strażacy. – Gmina w ubiegłym roku sfinansowała zakup odblasków dla najmłodszych dzieci, w tym roku pierwszaki otrzymały komplety elementów odblaskowych od KPP. Mamy też odblaski przekazane w ramach dzisiejszej akcji. Staramy się różnymi sposobami zachęcać uczniów, żeby je nosili, z różnym skutkiem – podkreśla pani dyrektor. – W nasze akcje, promujące bezpieczeństwo na drogach, chętnie angażują się strażacy z OSP Repki. Pprzy okazji szkolnych imprez, m.in. Dnia Dziecka organizowali naukę pierwszej pomocy, prezentowali swój sprzęt, uczyli, jak zachować się w trudnych sytuacjach. Dzielnicowy co roku prowadzi zajęcia z pierwszakami, poświęcone bezpiecznemu poruszaniu się po drogach.

- Zawsze warto organizować tego typu spotkania i pozyskiwać do nich partnerów, bo służą one ochronie zdrowia i życie ludzkiego, a to absolutnie nadrzędna wartość – podkreśla z kolei insp. Wiesław Nasiłowski, szef sokołowskiej policji. – Dlaczego wciąż o tym mówimy i powtarzamy tego typu działania? Bo jako policja musimy trzymać rękę na pulsie, żeby czegoś nie przeoczyć. Na przestrzeni ostatnich lat widać, że coraz więcej pieszych i rowerzystów porusza się po drogach z elementami odblaskowymi, zwłaszcza w kamizelkach. Ale zdajemy sobie sprawę, że wciąż w tej kwestii jest sporo do zrobienia – podkreśla komendant.

BG