- Chodzi o to, żeby nie leżały w pudełkach, nie były traktowane jako zabawki, ale były używane. Zdobytą dziś wiedzę weźcie sobie do serca i rozpropagujcie ją wśród swoich bliskich – tymi słowami Monika Wojciechowska, dyrektor Zespołu Szkół w Zbuczynie zachęcała swoich uczniów do noszenia odblasków.

Kolejna odsłona akcji „Jesteś widoczny jesteś bezpieczny” realizowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Siedlcach miała miejsce 24 stycznia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zbuczynie. Rozentuzjazmowani podopieczni placówki spotkali się z przedstawicielami WORD, straży pożarnej i policji, otrzymali też – tak istotne dla ich bezpieczeństwa – odblaski. Teraz pora je nosić!

Szkoła w Zbuczynie znajduje się w pobliżu bardzo ruchliwej drogi krajowej nr 2. - Nasze dzieci, by dotrzeć z domu do szkoły i z powrotem, muszą przejść przez tę niebezpieczną trasę.  Często przemierzają ją wieczorami, więc niezwykle ważne jest, by były widoczne – podkreśla dyrektor Monika Wojciechowska. - Z punktu widzenia kierowcy wiem, że jadąc po zmroku, trzeba bardzo uważać na nieoznakowane, często ubrane na szaro czy czarno, osoby. Są one niewidoczne. Dzieci są często odprowadzane przez rodziców lub dziadków, którzy nie zdają sobie sprawy, że są uczestnikami ruchu i bez elementów odblaskowych stwarzają zagrożenie. Dlatego uważam, że należy edukować, przypominać o tym jak najczęściej. Im więcej odblasków dostaną dzieci, tym większa jest szansa, że je założą. Jako szkoła uczestniczymy w  rożnych akcjach promujących bezpieczeństwo, np. BRD, wiedzy pożarniczej, czy Bezpieczny Puchatek – dodaje. Pani dyrektor przyznaje też, że zawsze, gdy biega i jest po zmroku, towarzyszą jej elementy odblaskowe. - Poprawiając tężyznę fizyczną, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo - zachęca nasza rozmówczyni.

W 2007 roku została przeprowadzona przebudowa DK nr 2, jednak wówczas nie wszystko zostało zrobione tak, jakby sobie tego życzyły władze i mieszkańcy gminy Zbuczyn. Na szczęście, w ostatnich latach rozkwitła infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo. Piesi mają do dyspozycji chodniki, a od grudnia ubiegłego roku na głównych skrzyżowaniu w Zbuczynie funkcjonuje sygnalizacja świetlna, o którą urząd gminy czynił dość długie starania. Jeśli mowa o bezpieczeństwie na terenie gminy, warto przypomnieć też, że niedawno przywrócono „do życia” Posterunek Policji w Zbuczynie. - Wszystkie te działania na niewiele by się jednak zdały bez wiedzy i doświadczenia, dlatego cieszę się, że nasza szkoła bierze udział w akcji „Jesteś widoczny jesteś bezpieczny” – zaznacza Dariusz Ciegiełkowski, zastępca wójta gminy Zbuczyn. - Mam nadzieję, że wy, drodzy uczniowie, skorzystacie z niej jak najwięcej i podobnie, jak możemy na was liczyć jeżeli chodzi o promowanie ekologii w waszych domach, będziecie też edukować swoich rodziców i dziadków w zakresie bezpieczeństwa. Trzeba bowiem pamiętać, że prozaiczne noszenie odblasków po zmroku w terenie niezabudowanym dotyczy każdego – i małego i dużego – podkreśla wice wójt.

Dyrektor siedleckiego WORD Jacek Kobyliński przypomina z kolei „dane techniczne”, że jeżeli „delikwent” nie ma odblasku, to jest widoczny dopiero z około 30 m, a w bardzo niesprzyjających warunkach jest to tylko 10 m. Należy o tym pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Posiadając odblask, jesteśmy widoczni z większej odległości, tym samym kierowca ma  więcej czasu na reakcję.

Akcja „Jesteś widoczny jesteś bezpieczny” mająca na celu uświadomienie wychowanków mazowieckich szkół składa się z trzech paneli edukacyjnych. W trakcie jednego z nich uczniowie mierzą się z rowerowym torem przeszkód i mają szansę zasiąść za „sterami” symulatora jazdy, drugi  uczy zasad udzielania pierwszej pomocy, a trzeci – za pomocą filmu i porad od policji – wskazuje jak reagować na różnorodne zagrożenia. Wszystko okraszone jest wręczaniem głównych bohaterów  całego zamieszania, czyli potrafiących nawet uratować życie… odblasków!