strona główna » Artykuły » Kłopotliwe bagaże

Kłopotliwe bagaże

drukuj | AAA

Niby do przewożenia rzeczy, czyli ładunków służą ciężarówki, ale niewielkie gabarytowo i wagowo dają się zmieścić do aut osobowych. Większe i cięższe załadować na przyczepę.

Zdarza się, że z takimi przewozami są kłopoty, albo coś wystaje poza pojazd lub ciężar ładunku jest znaczący. Kodeks drogowy określa dość precyzyjnie przepisy w tym zakresie, które dobrze jest znać, aby nie narazić się na sankcje w czasie kontroli drogowej.

Zacznijmy od przepisów ogólnych. Każdy pojazd /także samochód osobowy/ posiada w dowodzie rejestracyjnym określoną dopuszczalną masę całkowitą oraz ładowność, której przekroczyć nie wolno. Pojazd zbyt obciążony zachowuje się nietypowo na drodze i mogą być problemy z jego opanowaniem.

Najczęściej problemem są bagaże kłopotliwe nie ze względu na ciężar, a z powodu ich gabarytów, które powodują problemy z umieszczeniem wewnątrz pojazdu.

Ładunek musi być umieszczony w taki sposób, aby nie przemieszczał się samoistnie, co może naruszyć stateczność pojazdu i zagrozić przewożonym osobom. Nie może też utrudniać ruchów kierującemu, nie może zasłaniać widoczności, świateł, tablicy rejestracyjnej i urządzeń sygnalizacyjnych np. kierunkowskazów itp.

Zabrania się przewożenia takich ładunków, które cuchną, pylą, hałasują podczas przewożenia lub grożą spadnięciem.

Jeżeli przewożona rzecz nie mieści się wewnątrz i wystaje z boku, to nie może wystawać więcej niż 23 cm. z boku poza obrys pojazdu.

Do przodu może coś wystawać do pół metra, od przedniego obrysu, za to z tyłu do 2 m. to co wystaje powinno być oznaczone, po bokach chorągiewkami pomarańczowymi, z tyłu w autach osobowych, lub przyczepach przez nie ciągnionych, czerwoną chorągiewką /50x50cm/. w nocy wystające elementy oznaczyć światłami /do przodu białym odblaskiem, do tyłu czerwonym i czerwonym odblaskowym/.

Jeszcze jedna żelazna zasada: samochód osobowy nie może być lżejszy od ciągniętej przyczepy z ładunkiem.

Wymienione przepisy to jakby „wierzchołek góry lodowej ogółu przepisów regulujących przewożenie towarów. Zostawiając szczegóły kierowcom ciężarówek, rozpatrzmy przepisy dotyczące przewozu zwierząt autami osobowymi. Na ten temat kodeks drogowy milczy. Czyli należy stosować przepisy ogólne i zdrowy rozsądek.

Są co prawda jeszcze przepisy weterynaryjne, ale one dotyczą raczej kondycji zwierząt, a nie bezpieczeństwa osób. Obserwacje codzienne transportu zwierząt domowych wskazują na wiele nieprawidłowości w tym zakresie. Psy, koty i inni ulubieńcy łażą często po całej kabinie, plączą się kierującemu pod nogami, rozpraszają i blokują ruchy. Znane są też przypadki pozostawiania żywych zwierząt w zamkniętym pojeździe, pozostawionym na słońcu, bo rodzina udała się na zakupy lub na obiad.

Panowie Policjanci mieliby dużo do powiedzenia na temat pomysłowości kierowców, którzy konieczni chcą przewieźć coś dużego niedużym autem. Skutki tych pomysłów bywają często opłakane, a kary znaczące.


powrót


Sonda

Przed wyjazdem na urlop najbardziej obawiam się:


Formularz zapytań